Trzystu nadchodzi

Na marzec 2007 planowana jest premiera filmu 300 opowiadającego o bitwie pod Termopilami w 480 r. p.n.e. Niewielka grupa spartańskich i tespijskich wojowników, pod dowództwem króla Leonidasa stawiła wtedy w górskim wąwozie czoło perskiej armii. Gdy Kserkses I, jej naczelny dowódca i imperator, zaproponował obrońcom oddanie przesmyk bez walki, usłyszał rzekomo w odpowiedzi Chodź i weź!. Mimo przeważających sił wroga, Grecy walczyli zaciekle przez dwa dni, zadając Persom ogromne straty. Trzeciego dnia zostali zdradzeni i polegli na polu wiecznej chwały. Niewykluczone, że bohaterska postawa Spartan przesądziła o dalszym losie Europy i świata, ponieważ zniechęcony krwawą bitwą Kserkses wkrótce zrezygnował z podboju Grecji i wycofał się do swej ojczyzny. W przeciwnym razie greckie korzenie kultury europejskiej mogłyby zostać zamienione na perskie…

Tyle historii, wróćmy do filmu. Premiery należy wypatrywać z kilku powodów. Przede wszystkim ze względu na ogromny potencjał fabularny drzemiący w kanwie. Od strony formalnej zapowiada się wizualny majstersztyk na miarę Sin City, ponieważ i ten film kręcony jest na podstawie graficznej powieści Franka Millera. Za reżyserię natomiast zabrał się Zack Snyder, twórca fenomenalnego remake’u Świtu żywych trupów z 2004. Trailer zaostrza tylko apetyt. Jak na razie, jedyny słaby punkt stanowi brak choćby jednego znanego nazwiska w obsadzie. Na szczęście w wysokobudżetowych produkcjach nieznani aktorzy zawodzą rzadziej niż ci znani, więc powodu do zmartwienia w gruncie rzeczy nie ma.

Przechodniu, powiedz Sparcie,
że tu leżymy wierni jej prawom.

(– Napis wyryty na monumencie wzniesionym w 1955 i upamiętniającym bitwę)

Autor

Borys

Nauczyciel z Oslo. Bloguję na https://blogrys.wordpress.com

3 myśli na temat “Trzystu nadchodzi”

  1. A czemu brak sławnego nazwiska to słaby punkt? Powiem szczerze, że dla mnie bez nazwisk sławnych film może być tak samo dobry jak ze sławnymi. Nazwiska sa tylko po to, aby napędzić maszynkę pieniężną, i aby ludzie poszli na film bo np. "oooo ten bossski DiCaprio (pozdrawiam panią Jadzię!) będzie! Idziemyyy!" – czternastolatka. Film może być i ostrym porno a pójdzie. Ajajaj…

  2. Hm, nie doczytałeś akapitu do końca, bo zaraz w następnym zdaniu piszę:

    Na szczęście w wysokobudżetowych produkcjach nieznani aktorzy zawodzą rzadziej niż ci znani, więc powodu do zmartwienia w gruncie rzeczy nie ma.

  3. Już sobie to tłumaczyliśmy. :) Specjalnie go ominąłem. Tak czy siak – najważniejsze jest to, że filmy nie muszą mieć gwiazd.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s