Cząstki i zorze


Egzaminy nadchodzą wielkimi krokami. Pojutrze przyjdzie pora na pierwsze: Ustny z fizyki kosmicznej przed południem, pisemny z mechaniki kwantowej po południu. W poniedziałek przepytują mnie z fizyki numerycznej, a w środę za tydzień, w momencie oddania egzaminu z fizyki termicznej, stanę się na przeszło miesiąc wolny od studenckich obowiązków. Sami widzicie, że sesje egzaminacyjne w Norwegii do długich nie należą, a ferie świąteczne — już tak. Niestety, zanim to pierwsze się skończy, a to drugie zacznie, przy podręcznikach posiedzieć trzeba.

Ponieważ ostatnio fizyka zajmuje większość zasobów mojego węglowego CPU, dzisiejszy wpis również będzie z nią związany. Chciałem przedstawić Wam oto dwa linki, z których w przystępny i multimedialny sposób sporo można się dowiedzieć o zjawiskach przyrodniczych. Przygoda z cząstkami to popularnonaukowe i nie zagłębiające się w zbędne laikowi szczegóły omówienie (naszego obecnego rozumienia) fundamentalnych składników otaczającego nas świata. Anglojęzyczna Physics of the Aurora poświęcona jest natomiast mechanizmom powstawania zórz polarnych i ilustrowana eleganckimi, interaktywnymi animacjami.

Zainteresowanych odsyłam pod wskazane adresy, niezainteresowanym obiecuję, że od środy przez przynajmniej pewien czas nie będzie tu nic o fizyce.

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Cząstki i zorze

  1. anonymous 09/12/2006 / 19:12

    LawDog writes:Niezainteresowani czekają na "nic o fizyce".

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s