MADtv


W amerykańskiej telewizji (uściślając: na nieocenionym kanale FOX, który dał nam między innymi Świat według Bundych, Simpsonów i Z Archiwum X) od przeszło dziesięciu lat emitowane jest parodiowe show pt. MADtv. Wyśmiewa się w nim, jak sama nazwa wskazuje, telewizję — programy publicystyczne, filmy i seriale wszelkiej maści. Jeden odcinek MADtv to około dziesięciu kilkuminutowych skeczy, z których każdy pastwi się nad konkretną telewizyjną produkcją. Aktorzy (show tworzy stałe grono) są charakterystyczni i zdolni, a gagi mają zróżnicowane i śmieszne. Nie odważę się na obrazoburcze porównanie z Latającym Cyrkiem Monty Pythona, ale nie ulega dyskusji, że MADtv jest dużo bardziej na czasie. I nic dziwnego: W telewizji nie brakuje rzeczy wartych sparodiowania, więc twórcy show na brak pomysłów nie narzekają.


Z tego co wiem, MADtv ciągle do Polski nie dotarło. Moje ztegocowiem wynika ze sporadycznych kontaktów z rodzimą ramówką i z rozmów z kilkoma znajomymi, którzy nigdy o programie nie słyszeli. Nie przeczę, że sporo tam mniej lub bardziej hermetycznego humoru — aby mieć maksymalny ubaw przy skeczu, należy znać wyśmiewany pierwowzór. Z drugiej strony, do polskiej telewizji co rusz przenikają produkcje zza Wielkiej Wody, więc o problemie odmienności (pop)kulturowej nie może być mowy. Zresztą idę o zakład, że rodzima edycja MADtv zrobiłaby u nas niemałą furorę.

Jeśli chcecie bezpośrednio zapoznać się z tematem dzisiejszej notki, zapraszam na YouTube, gdzie znajdziecie kilkadziesiąt fragmentów pochodzących z MADtv. Poniżej prezentuję dwa: Parodię LOST-a, która zebrała na planie całą (odpowiednio poprzebieraną) ekipę programu oraz George'a W. Busha w wykonaniu niezrównanego Franka Caliendo. Nie uważacie, że nadałby się też jako dowolny z Kaczyńskich?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s