Najwspanialsza przemowa w historii kina


Na TV3, norweskim odpowiedniku Polsatu, kończy się właśnie Zapach kobiety. Widziałem ten film rok temu, więc teraz zerkam tylko jednym okiem (co, notabene, nie wpływa za dobrze na moje kręgi szyjne, jako że siedząc przy komputerze jestem odwrócony plecami do telewizora). Zapach kobiety, oceniając wyłącznie po reżyserii i scenariuszu, to produkcja dobra i nic ponadto. Na wyżyny filmowej sztuki wynosi ją mistrzowska kreacja Ala Pacino, który wcielił się tutaj w niewidomego, zgorzkniałego podpułkownika Franka Slade'a. Al dostał za tę rolę w 1992 swojego pierwszego (po sześciu nominacjach), i jak dotąd jedynego, Oskara. Kto widział film, doskonale wie, że otrzymał statuetkę więcej niż zasłużenie — stworzył bezsprzecznie jedną z najlepszych kinowych kreacji ever. Kropkę nad "i" stawia finałowa, pięciominutowa przemowa Slade'a-Pacino uważana za najwspanialszą przemowę wygłoszoną w filmie fabularnym. Tutaj znajdziecie ją w wersji okrojonej z obrazu, tutaj w wersji pełnej.

Nie wszyscy pewnie wiedzą, że amerykański Zapach kobiety to remake włoskiego filmu Profumo di donna, którego niestety nie widziałem, ale który oceniono na IMDB o dwa oczka wyżej niż wersję amerykańską. Dobrze byłoby porównać Ala Pacino z Vittorio Gassmanem. Niestety, w norweskiej telewizji trudno o włoskie filmy z końca lat siedemdziesiątych.

Hooah!

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Najwspanialsza przemowa w historii kina

  1. anonymous 17/02/2007 / 10:02

    Svart writes:A ja się nadziwić nie mogę, jak to się stało, że jeszcze tego filmu nie widziałam.. Chyba za bardzo żyję w świecie fizyki i nie zauważam tego wokół..

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s