Domorośli „pogromcy” MacGyvera


Obejrzałem właśnie polecony przez Sejiego setny, jubileuszowy odcinek MythBusters. Nieozrientowanym wyjaśniam, że MythBusters to popularno-naukowy program emitowany od pięciu lat przez Discovery. Tytułowi Pogromcy Mitów sprawdzają w naukowy sposób wiarygodność przeróżnych plotek i miejskich legend, zazwyczaj takich związanych z techniką. Na przykład: Czy osoba z kolczykiem w języku jest bardziej narażona na uderzenie pioruna? Jak kuloodporne jest kuloodporne szkło? Czy nielegalnych imigrantów da się przerzucić bezpiecznie nad granicą przy użyciu gigantycznej procy? Czy da się nauczyć starego psa nowych sztuczek? I tak dalej.

Setny odcinek poświęcony był MacGyverowi, mojemu — i nie tylko mojemu — bohaterowi lat dziecięcych. Pogromcy Mitów zweryfikowali dwa następujące makgajweryzmy:

  • wysadzenie ściany przy pomocy grama sodu
  • zbudowanie latającej paralotni z bambusowych rurek, taśmy klejącej, worków na śmieci i silnika mieszarki do cementu

Wynik? Dwukrotnie negatywny. Co nie wystawia najlepszego świadectwa… Pogromcom Mitów. Powszechnie wiadomo, że MacGyver nigdy się nie myli i że jak coś wymyśli, to musi to zadziałać. W przypadku pierwszego makgajweryzmu, Pogromcy nieumiejętnie umieścili butlę z sodem pod ścianą. Energie kinetyczna wybuchu nie została w odpowiedni sposób nakierowana na przeszkodę. Natomiast eksperyment z paralotnią był żenująco nierzetelny. Co prawda Pogromcy starannie skonstruowali pojazd, ale zepchnęli go ze zbyt niskiego urwiska! Paralotnia nie miała dość czasu na nabranie wiatru w skrzydła. Zresztą, co to było za urwisko… Pojazd raczej się z niego sturlał niż zleciał.

Wniosek: MythBusters to zakłamany program i nie należy go oglądać. :)

Odświeżmy sobie raczej MacGyvera. Widzieliście na przykład odcinek The Invisible Killer, w którym Mac zbudował strzelbę pneumatyczną z teleskopu i trąbki? Warto!

Reklamy

10 uwag do wpisu “Domorośli „pogromcy” MacGyvera

  1. hehe….Borys broni swojego idola lat dziecięcych hłeh. Pogromcy mitów- program fajny, a w konfrontacji z MC Gyverem może być cacy. Ja chętnie zobaczyłbym program dla jakiś tuningowanych samochodów i pojazdów jakie robiła drużyna A

  2. Malkav writes:A ja do dziś nie mogę zapomnieć odcinka z mrówkami! :D

  3. Malkav writes:Miałem na myśli McGyvera, który bronił jakiejś Murzyńskiej wioski przed inwazją morderczych mrówek pożerających wszystko na swej drodze.

  4. Aaaa! Oczywiście, pamiętam. Świetny odcinek. :) Dla zainteresowanych: Nazywał się "Trumbo's World". Tutaj macie spis wszystkich epków.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s