Kabel od „Polityki” (3)

Z numerów 5/2012 i 6/2012 Polityki polecam teksty:

  • o źródłach kryzysu ekonomicznego. Z Pawłem H. Dembińskim, współtworcą Obserwatorium Finansów w Genewie, rozmawia Jacek Żakowski. Od artykułów poświęconych ekonomii zdecydowanie lepiej czyta mi się wywiady, pewnie dlatego, że zazwyczaj nie owija się w nich w bawełnę.
  • o macoszym traktowaniu bioetyki w polskim środowisku medycznym. Zawsze warto przeczytać artykuł zawodowego filozofa poruszający aktualny temat.
  • o Meryl Streep. Pretekstem jest oczywiście premiera filmu o Żelaznej Damie.
  • o "wykorzystywaniu" internautów przez biznes. Na razie cudzysłów jest chyba wskazany, ale jeżeli zjawisko będzie narastać? Ciekawe perspektywa. Czy faktycznie na naszych oczach rodzi się cyberproletariat?
  • o Margaret Thatcher. Tym razem tej prawdziwej.
  • o skokowym rozwoju infrastruktury morskiej, która w XIX w. opierała się na parowcach, w XX w. na kontenerowcach, a obecnie jej śrubą napędową są wielkie wycieczkowce. O tych ostatnich pisze szerzej Adam Curtis w znakomitym anglojęzycznym artykule. A jeżeli masz Naprawdę Bardzo Dużo Pieniędzy (nie masz, prawda?), zajrzyj też tutaj.
  • o uniwersytutkach. Zastanawiam się leniwie, czy notka blogowa o sponsoringu spowodowałaby lawinę komentarzy, tak jak notka o jumactwie. Zastanawiam się też, już mniej leniwie, kiedy ukuto określenie "uniwersytucja". Wbrew pozorom na pewno nie stało się to w ostatnich latach, o czym przekonałem się niespodziewanie dzisiaj, oglądając czwarty odcinek Domu (1980). Kolega Andrzeja z roku nazywa tam Basię uniwersytutką właśnie.

Dostęp do archiwum Polityki wymaga bezpłatnej rejestracji.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Kabel od „Polityki” (3)

  1. Arek writes:Lepiej byś napisał coś o Władymirze Władymirowiczu, a nie tylko "Politykę" czytał ;>

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s