QuizUp

Od paru tygodni iPad służy mi nie tylko do RSS-owego czytania internetu, ale także do grania wquizup2 QuizUp. Plain Vanilla Games wylansowało produkt oparty na starym jak sieć pomyśle, ale dopieszczony pod każdym możliwym względem. Mogłoby się wydawać, że przed listopadem minionego roku istniały jakieś miodne kwizy online. Ogromny sukces QuizUp temu przeczy; apka rodem z Islandii jest najszybciej sprzedającą się grą w historii iPhone’a. W lutym pojawiła się wersja iPadowa, w marcu Androidowa.

QuizUp to rzadki przykład programu wręcz idealnego w swoim rodzaju. Ogromny, cały czas powiększany bank pytań składa się z czternastu dyscyplin podzielonych w sumie na blisko pięćset podkategorii. Najwięcej czasu spędziłem jak dotąd w tych klasycznych – wiedza ogólna, filozofia, fizyka, historia, literatura – ale bardzo podobają mi się również wyzwania wizualne polegające na przykład na rozpoznawaniu państw po konturach albo aktorów po zdjęciach. Czasami dostaję sromotne baty od amerykańskich gimbusek (podkategoria: celebryci), czasami zostaję mistrzem Norwegii (podkategoria: The X-Files).

Liczba użytkowników QuizUp idzie w miliony, dzięki czemu wybrawszy dowolną dziedzinę nie musimy czekać na przeciwnika dłużej niż kilka sekund. Interfejs jest maksymalnie przejrzysty, przyjemny dla oka i przezroczysty dla rozgrywki. Nasz postęp mierzą tradycyjne levele (oddzielne dla każdej podkategorii) oraz achievementy.

Najlepsza sprawa: QuizUp to program zupełnie darmowy i pozbawiony reklam. Niecierpliwi gracze mogą natomiast kupić za prawdziwe pieniądze mnożniki punktów doświadczenia, które przyspieszą osiąganie kolejnych poziomów. Levele niczego jednak nie odblokowują; służą wyłącznie do mierzenia ilości rozegranych rund i do łechtania ambicji. Plain Vanilla Games nie tylko więc wstrzeliło się w „oczywistą” niszę, ale na dodatek wybrało monetaryzację typu „wszyscy wygrywają”.

Jeżeli znasz angielski i jeśli posiadasz iPhone’a, iPada lub telefon z Androidem, instaluj niezwłocznie i rzuć mi wyzwanie.

Reklamy

3 myśli w temacie “QuizUp

  1. Misiołak 06/05/2014 / 13:05

    Seji przyjedzie na wakacje, to cię zdetronizuje :P

  2. Adam M. 20/05/2014 / 08:15

    W płynnej ponowoczesności podobne quizy powinny być dostępne także na Fajerfoksa.

  3. Adam M. 20/06/2014 / 13:10

    Kolego, gdzie następne wpisy?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s