Kabel od internetu (11)

1. Czy każda parzysta liczba naturalna większa od dwóch jest sumą jakichś dwóch liczb pierwszych? Pozytywna odpowiedź na to pytanie nosi nazwę hipotezy Goldbacha, lecz jak dotąd nie została udowodniona. Istnieje więcej pozornie prostych, ale wciąż nierozwiązanych problemów matematycznych.

2. Tak miał wyglądać świat oglądany przez okulary od Google’a. Pamiętacie jeszcze o tym projekcie? Jeżeli zastanawialiście się, dlaczego nagle zrobiło się o nim cicho i dlaczego Glass nie trafił do sprzedaży, to wyjaśniam: testy wypadły negatywnie, a postronni ludzie hejtowali gadżet na całego. Google zresetowało pomysł i obmyśla wszystko od nowa. The New York Times napisał parę miesięcy temu zajmujący artykuł o całej sprawie.

3. Kilka stron z muzyką online, których pewnie nie znaliście: starocie, alternatywa, chillout, pop i spółka, kawałki wybrane demokratycznie, wszystko. Notabene, każda witryna oparta jest na innej koncepcji.

4. Sonia Fizek z Technopolis napisała o (krótkim) kanonie gier wideo Biblioteki Kongresu. Zastanawia się, czy powinno znaleźć się w nim więcej gier niezależnych. Ja uważam, że nie, chociaż oczywiście długie listy typu the best of nie są niczym nagannym. Na przykład to zestawienie IGN-u ogranicza się tylko do gier RPG, ale i tak liczy aż 100 tytułów. Podobny ranking, lecz obejmujący wyłącznie erpegi pecetowe, sporządził RPG Codex. W tym ostatnim na szczególną uwagę zasługują opisy poszczególnych gier.

5. Pozostając jeszcze przez chwilę przy temacie elektronicznej rozgrywki: ponieważ od roku mogę wygodnie oglądać internet na telewizorze za pośrednictwem Apple TV, zaprenumerowałem kilka YouTube’owych kanałów. Polecam trzy polskie poświęcone grom: arhn.eu, quaza oraz ZagrajnikTV. Profesjonalnie zrealizowane filmiki poświęcone historii gier (i historii grafiki) znajdziemy z kolei na Ahoy — tyle, że po angielsku.

6. Pozostając jeszcze przez chwilę przy temacie zestawień: 50 powieści fantastycznych, które każdy powinien znać. „Znam” wszystkie, ale czytałem tylko osiem. Wstyd.

7. Trzy wartościowe spisy z anglojęzycznej Wikipedii: lista filmów uznawanych za wybitne, lista encyklopedii online, lista memów. No dobra, wartościowość ostatniej pozycji pozostaje kwestią sporną, ale uszanujmy przynajmniej, że ktoś potrafił to ogarnąć…

8. A propos filmów, tutaj znajdziemy prawie 300 filmowych tapet na pulpit. Nie brzmi imponująco? Cóż, twórca zestawu wyskrinszotował je wszystkie ręcznie, a potem uporządkował kolorami. Naprawdę warto zajrzeć, nawet jeśli za tapetę służy Wam niezmiennie #000000.

9. Śniło mi się dzisiaj, że piłem wódkę z Putinem i tłumaczyłem mu życie. Tymczasem w eseju z The New York Review of Books poświęconym zabójstwu Borysa Niemcowa pojawiła się lista dziennikarzy, aktywistów i krytyków rosyjskich władz, którzy zginęli w ciągu ostatnich piętnastu lat. Amy Knight podała, czym poszczególne osoby się zajmowały, oraz wymieniła przyczyny ich śmierci. Wygrywa oczywiście broń palna (8). Na drugim miejscu ex aequo pobicie ze skutkiem śmiertelnym (2) oraz otrucie (2). Potem defenestracja (1) oraz choroba w więzieniu (1). A Maksym Maksymow przepadł po prostu bez wieści.

10. Która godzina?

____________________
Autorem kabla od internetu, to znaczy węża ogrodowego na trawniku, to znaczy ilustracji nagłówkowej, jest Igor Trepeshchenok.

Autor

Borys

Nauczyciel z Oslo. Bloguję na https://blogrys.wordpress.com

3 myśli na temat “Kabel od internetu (11)”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s