Wolną Ojczyznę racz nam zwrócić, Panie

Lubię mieć kontrowersyjne poglądy. Nie staram się co prawda być kontrowersyjny na siłę, lecz gdy jakaś moja opinia staje okoniem mainstreamowi , wiem na pewno, że jest moja.

Uważam na przykład, że do najważniejszych wytworów polskiej satyry ostatniego dziesięciolecia należy zaliczyć Testovirona i Braci Figo Fagot. Owszem, w obu przypadkach prześmiewczowść obwarowano licznymi wulgaryzmami (szczególnie u Testovirona są one ekstremalne), lecz jeśli starczy nam zaparcia, by przeniknąć przez tę barierę, okaże się, że mamy do czynienia z błyskotliwą i brawurową wiwisekcją polskiej mentalności – psychologiczną u Testo, socjologiczną u BFF. Zupełnie nieoczekiwanie dołączyła do tej gromadki Pyta, choć pewnie tylko na moment.

Pyta zasadza się na prostej koncepcji: Udający reportera facet o wyglądzie punka – pseudonim Jaok – od wielu lat chodzi z kolegami na różne warszawskie manifestacje komentując je ironicznie i prowokując uczestników debilnymi pytaniami. Pyta, przyznajmy, częściej bywa chamska i irytująca niż śmieszna, chociaż niektóre nagrania były udane, na przykład ten z Marszu Niepodległości w 2014 r.. Małymi klasykami polskiego internetu stały się poza tym takie fragmenty jak pozorowana bójka z Anną Grodzką na IV Kongresie Kobiet, rozwścieczona, „dziękuję-już-porozmawialiśmy” Kazimiera Szczuka oraz zakłamany Żyd z TVN Meteo. Jednak ostrzegam: to wszystko jest trochę offowe.

Niedawno Pyta wybrała się na manifestację Komitetu Ochrony Demokracji. Dziesięciominutowy filmik okazał się śmieszno-straszną diagnozą polskiej polityki A.D. 2016 r. Trzeba czytać między wierszami, ale wyczytać da się bardzo dużo. Satyra najlepsza jest wtedy, gdy rzeczywistość przerasta ją na metapoziomie.

Scenka pierwsza. Podróż metrem na KOD. Wagon zasmradzają trzej bezdomni, gatunek podludzi, o których godność nie upominają się ani bohaterscy liberałowie z KOD-u, ani dzielni prawicowi socjaliści z PiS-u. Siedzący obok starszy pan, zapytany przez Pytę, czy bezdomnym wolno jeździć metrem, odpowiada głosem kastrata, że „jako obywatele mają prawo, ale wie pan… to ciężko mi powiedzieć… no to nie jest sposób na życie…”. Jeden ze śmierdzieli tłumaczy zapitym głosem, że odór nie wynika z braku higieny, ale z choroby nóg kolegi.
— Czy idzie pan demonstrować z tymi kodeistami? — pyta Jaok.
— No być może udam się.
— Być może pójdziemy tam wszyscy — oznajmia poważnie Jaok zwracając się do kamery.

Scenka druga. Manifestacja. Jakiś uczestnik zapytany, czy zmiana ustawy wywołuje u niego aż takie emocje, odpowiada, że tak. Nie pyta, o jaką ustawę chodzi, więc nie wie, że pytają go o ustawę regulującą dostęp do leków zawierających kodeinę. Jaki procent protestujących na przeróżnych wiecach nie ma pojęcia, dlaczego i przeciwko czemu protestuje?
— Bardzo musiał pan zejść z dawek?
— Jeszcze nie odczuwamy tego, co będzie.
Obrazek uzupełnia za chwilę podkręcona, „dygająca” starsza pani. W tle słychać cały czas wuwuzele.

Scenka trzecia. Na prowizorycznej scenie wąsaci, przyssani do mikrofonu panowie w czerstwy sposób komentują obecną sytuację polityczną w Polsce i opowiadają suche dowcipy o RzeczPiSpolitej. Na podwyższenie parokrotnie wbiega Jaok, macha opakowaniem kodeiny, ale szybko ściągają go porządkowi. Kto w ogóle opłaca całą tę imprezę, skoro nie ma charakteru partyjnego? Gdy jakiś czas potem na scenę zostają zaproszeni wszyscy dziennikarze (spikerka wyraźnie akcentuje słowo „wszyscy”), reporter Pyty nie zostaje tam dopuszczony. Porządkowy pyta go, czy figuruje na tajemniczej „liście”. W tle słychać skandowanie: „Wol-ne me-dia! Wol-ne media!”. Spikerka dziękuje wszystkim dziennikarzom za udział w imprezie namawiając jednocześnie do bojkotu „PiS-owskich mediów”. Jaok kłóci się dalej z porządkowymi. Obrońcy demokracji śpiewają gromko hymn narodowy.

Normalni są tylko policjanci na końcu.

Autor

Borys

Nauczyciel z Oslo. Bloguję na https://blogrys.wordpress.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s