Kabel od internetu (12)

(1) Krzysztof Mazur opublikował miesiąc temu na łamach Jagiellońskiego24 niezwykle interesujący, wnikliwy artykuł o Jarosławie Kaczyńskim. Stanowi on analizę intelektualnej postawy przewodniczącego PiS-u wobec Trybunału Konstytucyjnego. Jak sugeruje składnia poprzedniego zdania, przeczytanie tekstu Mazura wymaga nieco więcej czasu i wysiłku niż pochłonięcie zwyczajowego pseudoeseju z „Gazety Wyborczej” lub „Do Rzeczy”. Lektura idzie jednak całkiem szybko – przy niektórych akapitach trzeba oczywiście chwilkę pomyśleć – bo i Mazur pamięta, by stylem trzymać się blisko publicystyki.

Autor podąża tropem wskazanym przez Jacka Sokołowskiego w krótszym, wcześniejszym o dwa tygodnie tekście. Z oboma panami przeprowadzono także bardzo dobre wywiady: z Mazurem w „Dzienniku”, z Sokołowskim na Interii.

Wszystkie cztery artykuły gorąco polecam. Nie stanowią one bynajmniej apologii Kaczyńskiego, wyprowadzają natomiast dyskurs poza ciasne ramy, w którym zamykają go specjalizujące się w ogłupianiu l*du media.

(2) Odkryłem niedawno na YouTubie kanał Radosława Gajdy i jego cykl pt. „Architecture is a good idea”. Regularnie, krótko, merytorycznie, bez lansu. Dobrze się człowieka słucha i ogląda.

(3) Natknąłem się na angielski, codziennie uaktualniany blog poświęcony cyfrowym mapom. Przeglądałem dosłownie przez chwilę wpisy z ostatnich dni i od razu natrafiłem się na dwa ciekawe linki: darmowy program do opisowego mapowania swoich wycieczek oraz wirtualną podróż po „Ogrodzie rozkoszy ziemskich” Hieronima Boscha.

(4) Słyszeliście o rogalikowym „Doomie”? Wypróbowałem. Fajny. Nie mam czasu.

(5) Pozostając przy temacie gier: Powstaje symulator podróży trabantopodobnym samochodem przez Europę. Będzie cykl dobowy, dynamiczna pogoda i proceduralnie generowane trasy. Wygląda to prze-cud-nie. Coś dla miłośników „Road Race’a” lub starych „Test Drive’ów”.

(6) Uporządkowałem zbiór swoich linków na Pearltrees. Dużo różności.

(7) Niedawno „Esensja” opublikowała moją recenzję dwóch dziwnych książek popularnonaukowych Leonarda Susskinda.

____________________
Autorem kabla od internetu, to znaczy węża ogrodowego na trawniku, to znaczy ilustracji nagłówkowej, jest Igor Trepeshchenok.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s