Kabel od internetu (17)

kabel_od_internetu2

LITERATURA: Która książka z akcją toczącą się w Polsce jest najlepiej rozpoznawalna w kontekście światowej historii literatury? Oczywiście Pan Tadeusz. W Wielkiej Brytanii analogiczną rolę pełni Duma i uprzedzenie, we Francji Trzej muszkieterowie, a w Stanach Zjednoczonych Przygody Tomka Sawyera. Metodologia wykazu jest z pewnością amatorska, uproszczona, internetowa, ale infografiki prezentują się elegancko i wyczerpująco. Obejmują cały świat, z Czarnogórą, Pakistanem, Filipinami oraz Angolą włącznie.

TECHNOLOGIA: Chcesz prowadzić nasłuch radiowy, ale nie masz w domu odpowiedniego sprzętu? Nic prostszego, kliknij tutaj. Możesz na przykład posłuchać tajemniczej „żużżałki” nadającej od lat siedemdziesiątych na częstotliwości 4625 kHz monotonny sygnał przerywany od czasu do czasu rosyjskimi słowami. Nie wiadomo, kto jest właścicielem stacji (najprawdopodobniej rosyjska armia), ani do czego służy. Jedna z bardziej przerażających hipotez głosi, że „żużżałka” to element systemu obronnego „Периметр” zwanego również „Martwą Dłonią”. Nadajnik umieszczono w głębi Rosji i jego zamilknięcie miałoby oznaczać, że został zniszczony w ataku nuklearnym. Wtedy nastrojone nań rosyjskie wyrzutnie w automatycznym odwecie wystrzeliłyby w świat swoje rakiety. Brrr.

MUZYKA: Informacje o nowych wydawnictwach muzycznych czerpię z angielskiego serwisu Pitchfork, polskiego Porcys oraz rodzimych, hiperaktywnych blogów Axunarts i Polifonia. Zainteresowanych ujęciem historycznym odsyłam do Mapy Muzyki (o której wspominałem w notce o Talk Talk). W wolnej chwili możecie też wypróbować cmd.fm.

SZTUKA: Olśniło mnie – w podwójnym znaczeniu czasownika – „Zaniedbanie” spod pędzla Jeremy’ego Manna. Fantastyczny obraz, tylko ten kocur jest tam chyba niepotrzebny. Koniecznie przejrzyjcie jego (Manna, nie kota) wirtualną galerię, w której natrafimy i na pomysłowe akty, i rzęsiście oświetlone wielkomiejskie pocztówki.

the_forgotten.jpg

HUMANISTYKA: Ogromny zbiór łacińskich sentencji z tłumaczeniem na polski. Najwidoczniej starożytni Rzymianie wiedzieli o życiu wszystko. Przestudiujcie cierpliwie. Nemo patiens, nisi sapiens.

CIEKAWOSTKA: Animowany GIF też może być sztuką. I nie, nie mówimy tutaj wcale o zapętlonych w nieskończoność kotkach.

MUZYKA: Przy świątecznym stole grają zwykle kolędy, lecz nowoczesne, ateistyczne rodziny mogą też posłuchać chillhopu.

PIENIĄDZE: Jeżeli chcesz „na sucho”, to znaczy bez ryzykowania krwawicy, pobawić się w handel kryptowalutami i wypróbować swoje umiejętności przewidywania kursu bitcoina, polecam tę stronę. Logowanie przez Wykop.

MATEMATYKAKto by pomyślał, że liczba 85 jest największą liczbą naturalną n, dla której równanie 12+22+32+…+n2=1+2+3+…+m posiada rozwiązanie!

ZAMIAST TELEWIZORA pooglądaj edukacyjne filmiki na losowo wybrane tematy albo przynajmniej przenieś się do kineskopowych lat dziewięćdziesiątych.

INFOGRAFIKI: Ich skarbnicę stanowi strona Information Is Beautiful, która niedawno wyróżniła najlepsze infografiki mijającego roku. Dowiedziałem się przy okazji, że w Polsce mamy najlepsze porzeczki na świecie, a Izrael specjalizuje się w badaniach medycznych.

CIEKAWOSTKA: W tym roku napisano prawie dwa miliardy blognotek.

STATYSTYKA: Prosta, pasjonująca, oparta na twardych liczbach animacja, która unaoczni nam, na co i w jakim wieku się zwykle umiera.

No to Wesołych Świąt! Niech „żużżałka” nie przestaje nam w Nowym Roku „grać”.

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Kabel od internetu (17)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s