Festiwal pieśni cygańskiej

ignacio_zuloaga-La_familia_del_torero_gitano.jpg

Cygańska muzyka towarzyszy nam od zawsze. Spróbujmy wybrać dziesięć najważniejszych piosenek z zaczarowanego kręgu kulturowego.

 

10

Zestawienie otwierają Władcy Narodu Cygańskiego zwani także popularnie Cygańskimi Królami. Grają w niepodrabialnym stylu rumba flamenca, który rozpozna każdy po trzech nutach. Gipsy Kings są potomkami andaluzyjskich gitanos, śpiewają po andaluzyjsku, lecz pochodzą z południowej Francji. Wielki przebój Djobi, Djoba znalazł się na ich trzeciej płycie wydanej w 1987 r.

9

A skąd znamy tę piosenkę? Oczywiście z rewelacyjnego filmu Stanisława Barei Brunet wieczorową porą. „Zakop. Nie dowie się nikt.” Proszę państwa, oto Anna Jantar i jej Cygańska jesień!

8

Uwaga! Bezdomna Cyganka głęboko w Twoim domu! To znaczy, chciałem powiedzieć, Gypsy Woman (She’s Homeless), klasyk deep house’u z wczesnych lat dziewięćdziesiątych w wykonaniu Crystal Waters. Klawisze chodzą w rytmie la da di la di da, że aż miło.

7

Fanfare Ciocărlia poznałem dzięki filmowi Okja i polecałem Wam wcześniej. Ich orkiestra dęta musiała oczywiście trafić do poniższego zestawienia, jako że są to najprawdziwsi Cyganie z rumuńskiej wioski Zece Prăjini. Trzymają sztamę z samym Jamesem Bondem.

6

Więc to nieprawda, że dziś prawdziwych Cyganów już nie ma!

5

Polacy nie gęsiego i swojego cygańskiego króla mają. Don Vasyl vel Vasyl Szmidt vel Kazimierz Doliński skończył wczoraj sześćdziesiąt osiem lat. Urodził się 10 kwietnia 1950 r. w Łodzi, „gdyż miasto to znalazło się akurat na drodze cygańskiego taboru” (za Wikipedią). Od tamtego dnia komponuje, gra i śpiewa nieprzerwanie.

4

Shakira na bank ma wśród przodków Cyganów, ponieważ jej matka jest z pochodzenia Katalonką. Na swym ósmym albumie zatytułowanym Wilczyca jasnowłosa (!) Kolumbijka rusza w świat (po teledysku sądząc, piechotą, bez taboru) i zaprasza, aby się do niej przyłączyć.

3

Graj, piękny cyganie, piosenkę sprzed lat, z przeszłości niech wstanie kochania świat. Graj dla mnie jedynie, jak gdyby we śnie, melodia twa płynie, kołysząc mnie.

2

Nigdy nie byłem fanem muzyki Jennifer Lopez, nigdy nie byłem też fanem jej fizyczności, ale w teledysku do Ain’t It Funny (sprzed prawie dwudziestu lat!) wygląda jak milion cygańskich dolarów.

1

Bożenka zaś ciągle robi TO z Cyganem. Ten trójkąt rodem z koszmaru Hitlera nie skończy się nigdy. Nic tak nie boli jak zdrada, zdrada z Cyganem. Toteż i zwycięzca zestawienia mógł być tylko jeden.

____________________
Za ilustrację nagłówkową posłużył fragment wspaniałego (zero ironii) obrazu Ignacio Zuloagi pt. Rodzina cygańskiego toreadora.

Reklamy