Kabel od internetu (20)

Minęło raptem cztery i pół miesiąca od poprzedniej notki, i zaledwie trochę ponad półtora roku od poprzedniego Kabla. Mimo to postanowiłem ponownie napisać kilka akapitów, ryzykując oczywiście, że przeładuję Was treścią. Dzisiejsza porcja linków składa się przede wszystkim z przyklejających ucho podcastów*, których wysłuchałem we wrześniu.

• Dwukrotnie odbijałem się od Grysławu, regularnej audycji prowadzonej przez Ryszarda Chojnowskiego, nestora (49 l.) polskiego przekładu growego. Domagałem się stu procent treści w treści i dopiero za trzecim razem zrozumiałem, że największą zaletę podcastu stanowi właśnie jego luźny, pogadankowy styl – dowcipny, ale kulturalny i całkowicie oczyszczony ze sztubackiego humoru. Niedawno Chojnowski rozmawiał o groznawstwie z ludologiem Pawłem Grabarczykiem. Zajmujące; szczególnie moment, gdy panowie podejmują temat sposobu grania dzisiejszej młodzieży versus młodzieży z lat dziewięćdziesiątych.

• Mateusz Grzeszczuk z Podróży Bez Paszportu przeprowadza wywiad z Tomaszem Okraską o dawnych i obecnych stosunkach panujących między Indiami a Chinami – pod obrazowym tytułem „Indyjski słoń drażni chińskiego smoka”. Wypada wiedzieć coś o wzajemnym postrzeganiu się dwóch najludniejszych krajów świata. Notabene, Okraska jest autorem bardzo dobrej książki pt. Słoń w pogoni za smokiem, bynajmniej nie przyrodniczej.

• Roman Kluska, męczennik polskiej rzeczywistości biznesowej lat dziewięćdziesiątych, opowiada o tragikomicznych perypetiach podatkowych Optimusa i o różnicach między prowadzeniem firmy za komuny i po transformacji ustrojowej. Tytuł nieco sensacyjny – „Klasa średnia musi zginąć” – i pan Kluska pod koniec rzeczywiście szybuje w kierunku teorii spiskowych spod znaku New World Order, ale zasadnicza część wywiadu jest wartościowa.

Chińskie planowanie strategiczne to mit? Odpowiedzi szuka zarośnięty Michał Lubina u gładko ogolonego Krzysztofa Wojczala. Lubiny zawsze warto posłuchać i poczytać, gdyż odznacza się zdrowym geopolitycznym sceptycyzmem, a poza tym zna z pierwszej ręki rejon świata, o którym się rozwodzi. Zauważmy, że Lubina pozazdrościł Okrasce i lada miesiąc wyda książkę pt. Niedźwiedź w objęciach smoka, popularny remaster swojego doktoratu. Niezłe zoo mają w tej Azji.

• Od czasu lektury Zapisków więziennych fascynuje mnie postać kardynała Stefana Wyszyńskiego – choćby dlatego, że był to człowiek, który przez całe swoje życie pracował intelektualnie i organizacyjnie przynajmniej dwanaście godzin dziennie. Tutaj wysłuchamy ożywionej i niepozbawionej elementów koleżeńskiej kłótni dyskusji o Prymasie Tysiąclecia.

• Innym angażującym mnie od paru lat tematem są okoliczności wybuchu Drugiej Wojny Światowej łamane przez polską politykę zagraniczną lat trzydziestych. Centralny dla tych rozważań jest oczywiście Józef Beck (czytam właśnie jego głośną biografię autorstwa Kornata i Wołosa), dla jednych mąż stanu i duchowy spadkobierca Piłsudskiego, dla innych specjalista od uciekania przed Wehrmachtem do Rumunii. O politykę Becka spiera się prof. Stanisław Żerko, który od czasu do czasu zabawnie się zacina (nie szydzę; stwierdzam wyłącznie akustyczny fakt).

• Na koniec raz jeszcze Podróż bez Paszportu: Maciej Szełęga przybliża nam społeczne umocowanie i polityczne wpływy francuskiego rapu.

____________________
* Sporo tutaj odnośników do YouTube’a, ale nazywam je hurtowo podcastami, ponieważ mam w zwyczaju ripować prelekcje wideo do empetrójek i przyswajać ich treść bez użycia oczu.

Reklama

Autor

Borys

Nauczyciel z Oslo. Bloguję na https://blogrys.wordpress.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s