Antymercator

Osoby zindoktrynowane ze szczętem przez Gerarda Mercatora niech zafundują sobie czym prędzej odtrutkę i przyjrzą się prawdziwym rozmiarom państw.

Rzut Mercatora rozdyma powierzchnie znajdujące się daleko od równika – najciekawsze wyniki uzyskamy więc przesuwając ku niemu państwa położone daleko na półkuli północnej lub południowej. Zobaczcie na przykład, jak małe są Niemcy na tle Demokratycznej Republiki Konga; przekonajcie się, że Rosja wcale nie jest szersza od Afryki. Ten ostatni fakt wprawił mnie w osłupienie. Całe życie w geograficznym błędzie!

Skoro jesteśmy w temacie map, polecam przy okazji interaktywny atlas historyczny sięgający wstecz aż do roku 3000 p.n.e. (podesłał Arek) oraz ejplową appkę Maps of Our World, odprężające narzędzie do nauki geografii.

Złote myśli na Byethost (sic!)

Jakiś czas temu serwis, na którym hostowałem swoje zbiory aforyzmów, wypowiedział mi dzierżawę przestrzeni dyskowej. Płaciłem im miesięcznie zero złotych zero groszy, więc zdziwiłem się, że pozwalają sobie na utratę tak intrantego klienta.

Owo wielkie zaskoczenie sprawiło, że minęło trochę czasu, zanim zarejestrowałem się w innym miejscu o podobnej cenie. Teraz 670 (and counting…) aforyzmów i cytatów wisi tutaj. Dodałem przed chwilą kilka nowych z Krzysztofa Vargi i Władysława Studnickiego.